Scurt istoric al Bisericii „Sfânta Treime” Pădureni

19 Decembrie 2012

Biserica cu hramul „Sfânta Treime” din localitatea Pădureni, comuna Grajduri, judeţul Iaşi, a fost construită în anul 1973. Întrucât autorităţile comuniste din acea vreme nu au agreat construcţia unei biserici parohiale, totuşi credincioşii au reuşit să zidească o casă mortuară din piatră, de dimensiuni reduse, aproximativ 12 X 5 m. În anul 1979 biserica a fost pictată şi sfinţită. Fiind o filie (filială) a Parohiei „Naşterea Domnului” din Grajduri, slujbele bisericeşti duminicale se desfăşurau o dată pe lună. Din anul 2001, parohia a devenit de sine stătătoare, slujbele desfăşurându-se regulat, în fiecare duminică şi sărbătoare religioasă. La iniţiativa şi sub coordonarea preotului paroh, credincioşii din Pădureni au construit o casă praznicală.